فرش، یکی از مهم ترین تزئینات خانه هر ایرانی است که موجب روح بخشی و شکل گیری فضاها می شود. یکی از رایج ترین ایرادات دکوراسیونی اکثر منازل ایرانی رعایت نکردن قوانین چیدمان فرش و انتخاب فرش نامناسب و ناهماهنگ با سبک دکوراسیون داخلی منزل است.

قوانین چیدمان فرش

فرش، یکی از مهم ترین تزئینات خانه هر ایرانی است که موجب روح بخشی و شکل گیری فضاها می شود. یکی از رایج ترین ایرادات دکوراسیونی اکثر منازل ایرانی رعایت نکردن قوانین چیدمان فرش و انتخاب فرش نامناسب و ناهماهنگ با سبک دکوراسیون داخلی منزل است.

در این مطلب قصد داریم به معرفی قوانین چیدمان فرش و بایدها و نبایدهای مرتبط با پهن کردن فرش بپردازیم تا با رعایت این نکات کوچک و استفاده ی صحیح از فرش یک فضای جذاب را فراهم آورید.

ایجاد هماهنگی سبکی

هماهنگی سبک در انتخاب فرش

اولین نکته ی مهم در رابطه با به کارگیری فرش در فضا، هماهنگی سبک فضا و فرش انتخابی است. برای مثال اگر سبک دکوراسیون منزل شما کلاسیک است باید از فرش اصیل استفاده کنید. حال اگر فرشی تهیه کردید که مناسب سبک دکوراسیون شما نیست می توانید با لوازم دیگر این هماهنگی را در فضا ایجاد نمایید. برای مثال اگر مبلمان مدرن دارید و در فضا از فرش اصیل ایرانی استفاده کرده اید؛ می توانید برای ایجاد هماهنگی از اکسسوری های اصیل ایرانی بهره ببرید.

انتخاب فضای مناسب برای پهن کردن فرش

انداره مناسب فرش

یکی از عادات بد اکثر ایرانیان، خرید فرش بدون توجه به تناسب و ابعاد و تعداد فضاهای فرش خور خانه است. خرید فرش بدون رعایت موارد گفته شده می تواند موجب بی نظمی فضا و از بین بردن فرش شود.

پهن کردن فرش در جهت هماهنگ با راستای مبل ها

یکی از قوانین مهم در چیدمان صحیح فرش، پهن کردن فرش در جهت صحیح است. همانطور که می دانید فضاهایی با پلان مستطیل شکل دارای راستای مشخصی می باشند و بهتر است چیدمان کلی فضا با اضلاع مستطیل هماهنگی برقرار کند، در عوض فضاهایی با پلان مربعی شکل، انعطاف بیشتری به شما می دهند، اما قاعدتا بخشی از فضای این گونه فضاها نیز برای مسیر رفت و آمد صرف خواهد شد و فضای باقی مانده مستطیلی شکل خواهد بود، لذا باز هم چیدمان مبل ها، راستایی خاص در فضا ایجاد می کند که بهتر است فرش نیز با این راستا، هماهنگ باشد.

 پهن کردن اصولی فرش   

پهن کردن اصولی فرش قوانینی دارد که با رعایت این قوانین شاهد افزایش شدید جلوه ی بصری فرش خواهید بود. قوانین پهن کردن اصولی فرش شامل موارد زیر است:

  • توجه به محل قرارگیری مبلمان در فضای نشیمن و پذیرایی

اولین موردی که باید در پهن کردن فرش فضاهای پذیرایی و نشیمن به آن توجه داشت، قرار گیری تنها دوپایه ی جلویی مبلمان بر روی فرش می باشد.

فرقی  ندارد که فضای کوچک و یا بزرگی در اختیاری داشته باشید. در هر صورت فرشی متناسب فضای شما است که پس از پهن کردن آن تنها تا نصف عمق مبلمان را بپوشاند و پایه های عقبی مبلمان بر روی زمین قرار گیرد.

البته این قانون به طرح فرش انتخابی شما نیز بستگی دارد. برای مثال اگر قصد استفاده از قالیچه های کوچک با طرح های سه بعدی را دارید، بهتر است صندلی یا مبلمان را در اطراف فرش مورد نظر بچینید و هرگز پایه های مبلمان را بر روی فرش قرار ندهید تا طرح و نقش فرش به خوبی خود را نشان دهد.

  • فاصله ی فرش تا دیوار را رعایت کنید.

یکی دیگر از قوانین مهم در چیدمان فرش، رعایت فاصله ی فرش تا دیوار است. به طور معمولا در فضاهای متوسط تا بزرگ فاصله ی فرش تا دیوار باید بین 40تا 50 سانتی متر از هر طرف باشد و در فضاهای کوچک تر این فاصله می تواند بین 20 تا 25 سانتی متر از هر طرف تغییر کند.

  • هرگز همه اتاق را با فرش پر نکنید

یکی از اشتباهات رایج بین ایرانیان، استفاده ی بیش از حد از فرش برای فضاها می باشد. پیشنهاد می کنیم به تعداد مناسب و با توجه به فاکتورهای گفته شده، فرش خریداری نمایید.

همچنین برای اینکه فضای مدرن تر و شیک تری در اتاق یا پذیرایی ایجاد کنید باید فرشی کوچکتر از فضایتان انتخاب کنید تا سایر عناصر منزل نیز به چشم بیایند و به اصطلاح فضا از فرش خفه نشود.

  • کفپوش ها را نیز در نظر بگیرید

همانطور که می دانید کفپوش های هر فضایی با هر شکل و طرحی و با هر جنسی برای زیباتر کردن فضای خانه تعبیه شده است. پس لزومی ندارد شما با فرش ها تمام اتاق را بپوشانید و مانع دیده شدن کف پوش های فضاهای منزلتان شوید.

  • توجه به محل قرارگیری فرش در زیر تخت

یکی از دغدغه های اصلی اکثر افراد برای چیدمان اتاق خواب، چیدمان فرش در اتاق خواب است. یکی از قوانین اصلی در رابطه با چیدمان فرش در اتاق خواب، انتخاب فرش 30تا 45 سانتی متر بزرگ تر از تخت خواب می باشد.

البته با توجه به اندازه اتاق و تخت می توانید این اندازه را بزرگ تر کنید. اما کمتر از این اندازه به هیچ وجه خوب نیست زیرا باعث می شود تا همه فرش یا قالی زیر تخت برود و اصلا دیده نشود.

  • توجه به محل قرار گیری فرش در زیر میز غذاخوری

اگر علاقمند به پهن کردن فرش در زیر میز غذاخوری را دارید ، می توانید زیر آن فرش پهن کنید اما  به شرطی که فرش از هر طرف میز 60 سانتی متر بیرون زدگی باشد. در این صورت است که  تمامی پایه های صندلی روی فرش قرار می گیرد و از بالا ماندن صندلی ها حین غذا خوردن و یا روی زمین ماندن پای افراد جلوگیری می شود.

نکات کلی در رابطه با انتخاب فرش :

  • هرگز فرش هایی با طرح پر کار و شلوغ نخرید زیرا این موضوع پس از مدت ها موجب خستگی چشم و ناهماهنگی بصری خواهد شد.
  • هرگز فرش هایی با زمینه رنگی تیره انتخاب نکنید.
  • اگر دو فرش را در کنار هم می اندازید از فرش های با حاشیه و زمینه هماهنگ است، استفاده کنید و به هارمونی رنگی لوازم منزلتان توجه داشته باشید.

 

جمع بندی:

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، چیدمان فرش در فضاهای منازل ایرانی یکی از مهمترین عواملی است که موجب افزایش جلوه ی دکوراسیون فضا ها می شود ، به همین منظور در این مطلب ما قصد داشتیم تا شما را با بهترین روش چیدمان فرش در منزل آشنا کنیم و قوانین ساده ی استفاده از فرش را برای شما توضیح دهیم .

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.