همه ما می دانیم که کف پوش ها و فرش ها یکی از پراهمیت ترین اجزای خانه های ایرانی است. معمولا پوشش کف منازل ایرانی را فرش ها و موکت ها کاور می کنند. در این مطلب با ما همراه باشید تا به معرفی انواع کف پوش های مورد استفاده در فضاهای مختلف بپردازیم و هرکدام را به صورت جداگانه بررسی نماییم.

انواع کف پوش ماشینی و دست بافت

همه ما می دانیم که کف پوش ها و فرش ها یکی از پراهمیت ترین اجزای خانه های ایرانی است. معمولا پوشش کف منازل ایرانی را فرش ها و موکت ها کاور می کنند. در این مطلب با ما همراه باشید تا به معرفی انواع کف پوش های مورد استفاده در فضاهای مختلف بپردازیم و هرکدام را به صورت جداگانه بررسی نماییم.

موکت ارزان ترین کف پوش

یکی از پرمصرف ترین و ارزان قیمت ترین کف پوش ماشینی ، موکت ها می باشند. به طور کلی موکت‌ها دارای انواع مختلفی می باشند که به صورت متری و با ابعاد دلخواه فروخته می شوند.

موکت‌ها معمولا به دو صورت نمدی و فرشی( لوپ)  در بازار موجود هستند. موکت های نمدی موکت های مرسومی است که معمولا از آن برای پوشش کف اتاق خواب ها استفاده می شوند و دارای جنس سفت تری است. معمولا راه رفتن بر روی این مدل موکت ها، بسیار راحت تر و دلپذیر تر از نشستن بر روی آن است.

از این رو استفاده از موکت های نمدی برای فضاهایی مانند اتاق های کودکان و … که نشستن اهمیت بیشتری از راه رفتن دارد توصیه نمی شود.

روند تولید موکت های نمدی این گونه است که از درهم رفتن الیاف و ایجاد لایه ای نمدی ، موکت نمدی به وجود می آید. الیاف مورد استفاده در تولید موکت های نمدی شامل: الیاف پلی پروپیلن، نایلون، اکریلیک و یا پلی استر  است.

دومین نوع موکت ها، موکت های فرشی (لوپ) است. این نوع موکت ها دارای ضخامت مناسبی می باشند و دارای طرح و رنگ‌های متنوعی در بازار می باشند. این نوع موکت برعکس مدل نمدی به علت ضخامت بالایی که می باشند، مناسب  ترین گزینه برای فضاهایی مانند اتاق خواب های کودکان است.

گلیم؛ پوششی سنتی و خاص

دومین کف پوش مورد استفاده در منازل ایرانی با دکوراسیون سنتی و گاها مدرن، گلیم های می باشند. این کف پوش کف پوش های سنتی و دستباف بدون پرز است.

گلیم ها معمولا از الیاف طبیعی همچون:ابریشم، موی بز، پشم گوسفند یا دیگر چهارپایان اهلی و پنبه تولید می شوند.

گلیم ها دارای تنوع زیادی می باشند واز انواع آن می توان به: گلیم سوزنی، ساده، سوماک، گلیمفرش، پالس، زیلو اشاره داشت. طرح گلیم ها نیز اغلب ساده می باشند اما در برخی موارد نقوشی خاص و سنتی بر روی گلیم سوزندوزی می شود.

قالی؛ اصلی ترین کف پوش منازل ایرانی

اصلی ترین و پرکاربرد ترین کف پوش های مورد استفاده در منازل ایرانی، قالی و فرش هایی با طرح ها و نقوش ایرانی می باشند. کلمه فرش به معنی گستردنی و کلمه قالی کلمه  ای ترکی برگرفته از واژه ی قالین، به معنای بافت پرزدار پشمی طرح و نقش دار است.

در کشورما ایران استفاده از فرش های ماشینی به عنوان کف پوش ماشینی فضاهای مختلف، به دلیل قیمت مناسب و تنوع بالایی که دارند، بیشتر از فرش های دستباف است. تولید فرش ماشینی در ایران سابقه ای نزدیک به 50 ساله دارد. در ابتدای دهه 50 نخستین فرش ماشینی در ایران تولید شد. پیش از تولید فرش ماشینی ایرانی نیز، این نوع فرش طرفداران زیادی داشت و فرش های ماشینی از کشورهایی همچون: بلژیک، آلمان و… وارد می شد.

به طور کلی بین فرش های ماشینی و فرش های دستباف تفاوت های زیادی وجود دارد. برای مثال در فرش های ، خاب فرش به طور کامل به نخهای تار گره میخورد، اما در فرش ماشینی مانند مخمل، نخ خاب فقط به دور نخ پود حلقه میزند و در برابر نیروی لازم جهت بیرون کشیدگی پرز یا پایل مقاومت زیادی ندارند اما در فرش دستبافت نخ خاب فرش و ریشه های فرش از مقاومت بالاتری به نسبت فرش های ماشینی برخوردار می باشند.

در انتها در رابطه با فرش های ماشینی این را باید گفت که، اجزای فرش ماشینی تا حدود زیادی همانند فرش دستبافت میباشد. نخ تار، نخ پود و نخ خاب از اجزای اصلی تشکیل دهنده ی فرش های ماشینی و  از اجزای فرعی این فرش می توان به زیگزاگ و … اشاره داشت .

جاجیم؛ سنتی و ظریف

یکی دیگر از کف پوش های سنتی ایرانی، جاجیم ها می باشند. جاجیم ها در حقیقت زیراندازهایی ظریف از جنس پشم و الیاف طبیعی با نقوشی ساده مانند راه راه، چهارخانه و…می باشند.

در این نوع کف پوش ظریف، نخهای تار، ظریفتر و از نظر تعداد، بیشتر از گلیم یا پالس میباشد. جاجیم ها معمولا برروی دستگاه دار افقی بافته میشود. نخ چله جاجیم معمولا از جنس پشم یا پنبه های رنگی است و برعکس کف پوش گلیم، چله نمایان میباشد.

زیلو؛ ساده و خاص

یکی دیگر از کف پوش های سنتی و ساده ی ایرانی که بسیار شبیه کف پوش گلیم است، کفپوش زیلو است. زیلو ها مانند سایر کف پوش های سنتی از تارو پود تشکیل شده اند و معمولا در ابعاد 6 و 12  مترمربع در دستگاه زیلوبافی تولید می شود. معمولا در زیلوها نقوش هندسی به رنگهای آبی، سفید، قرمز، سبز و سرمه ای بافته می شود. از این نوع کف پوش معمولا در مساجد، حسینیه ها و زیارتگاه ها استفاده می شود.

گبه

یکی از انواع کف پوش های پرزدار و نرم از جنس پشم، کف پوش گبه است. این نوع کف پوش بسیار سنگین است و از پود های فراوانی (تا 8 پود در هر رج)تولید می شود.

یکی از تفاوت های اصلی گبه های سنتی ایرانی با فرش های دستباف ایرانی، ضخامت پرز و طول گره آن است. به طوری که در گبه ها ضخامت پرز و طول گره ها ضخیم تر و بلند تر از فرش ها است. دومین تفاوت عمده بین گبه ها و قالی ها این است که گبه برعکس قالی های ایرانی، نقشه ای ندارند و بافنده براساس مشاهدات و تراوشات ذهنی به خلق آثاری از طبیعت، انسان، اشکال هندسی یا حیوان بر روی گبه میپردازد.

کف پوش نمدی؛ گزینه ای نوین برای منازل مدرن

یکی دیگر از کف پوش های سنتی که به تازگی کاربرد فراوانی در دکوراسیون مدرن امروزی پیدا کرده اند، کف پوش های نمدی می باشند. واژه ی نمد در لغت به معنای پارچه ضخیم دو رویه میباشد که از پشم یا کرک به هم مالیده، ساخته می شود.

نحوه ی ساخت کف پوشهای نمدی  به این صورت است که در کارگاه های نمد مالی سنتی برای تولید نمد از موادی مانند آب گرم، صابون، به کمک اقداماتی مانند: لگدکوب، مالش و فشار، رطوبت و حرارت، الیاف پشم گوسفند یا شتر یا کرک بز را در همدیگر فرو میبرند و پس از ساعتها کار بر روی این مواد، الیاف نمد به وجود می آید.

در رابطه با زیراندازهای نمدی باید گفت که از این نوع  کف پوش می توان به تنهایی یا بر روی قالی یا گلیم استفاده نمود. رنگهایی که در نمد استفاده میشود اغلب طبیعی میباشند و جهت ایجاد نقوش رنگی ذهنی و ساده استفاده می شود.

جمع بندی

انتخاب کفپوش مناسب در طراحی دکوراسیون داخلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در هنگام خرید باید به مواردی نظیر میزان رفت و آمد و مکانی که قصد استفاده از کفپوش را دارید توجه کنید. در این مطلب ما قصد داشتیم به معرفی انواع کف پوش های پارچه ای و الیافی بپردازیم تا شما بتوانید با توجه به ویژگی های هرکدام از آن، مناسب ترین کف پوش را برای فضاهای خود انتخاب کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.